Athletics Day

Althletics Day

2021 Athletics Day

Senior Campus Athletics Day

 

 

Athletic Champions 2020 

 

Girls Under 14 years 

1st Sarah Hay H 

2nd Isabella Winder H 

3rd Katie Lawrence M  

 

Girls Under 15 years 

1st Caitlin Hartley M 

2nd Lily Symon T 

3rd Tamsin O’Connell T 

 

Girls Under 16 years 

1st Maddison Tinnock M 

2nd Brianna Peterson M 

3rd Lucy McKee T 

 

Girls Under 19.5 years 

1st Kate Johnstone M 

2nd Emma Hewitt W 

3rd Madison Grieve T 

 

Boys Under 14 years 

1st William Robertson W 

2nd Caleb McNaught H

3rd Tequin Lake W 

 

Boys Under 15 years 

1st Jacob Dudley H 

2nd Isaiah Bragg M 

2nd Preston Evans T 

2nd Ingamar Siegruhn W 

 

Boys Under 16years 

1st Quinn Hartley M 

2nd Corvin O’Rourke H 

3rd Caden Faulkner M 

 

Boys Under 19.5 years 

1st Sam Cole M 

2nd Mitchell Tweedie H 

3rd Cory Hiscoke T

 

House Results Points 1st Menzies 1269  2nd Thomson 946  3rd Hamilton 892   4th Watson 837

 

Downloadable version here

 

Athletic Champions 2018

     
                   

Girls Under 14 years

   

Boys Under 14 years

   
1st Lucy McKee T   1st Quinn Hartley M  
2nd Brianna Peterson M   2nd Oliver Polaschek H  
3rd Maggie Flemming M   3rd Brennan Rhodes T  
                   
                   

Girls Under 15 years

   

Boys Under 15 years

   
1st Maddison Grieve T   1st Spencer Cunliffe H  
2nd= Emily Knowler T   2nd Sam Cole M  
2nd= Emily Hay H   3rd Jaocb Mika M  
3rd Annabelle Doherty H            
                   
                   

Girls Under 16 years

       

Boys Under 16years

       
1st Emma Hewitt H   1st= AJ Lincoln W  
2nd Rachel Boniface W   1st= Logan Dalgity H  
3rd Sarah McLeish H   2nd Tyler Hayes W  
          3rd Max Nally W  
                   
  b                

Girls Under 19.5 years

   

Boys Under 19.5 years

   
1st Kate Ryan W   1st Andrew Popham T  
1st Talyah Sweeney W   2nd James Billows M  
2nd Mary Thompson H   3rd Norman Tudor H  
3rd Payton Grieve M            
                   

House Results

             
Result      

Points

         
1st Hamilton     3526          
2nd Menzies     3028          
3rd Watson     2970          
4th Thomson     2473          
                   

 

 

Click here for a printable version

 

 

 

Athletic Champions 2017

     
                 
Girls Under 14 years     Boys Under 14 years  
1st Jorja Aitken   T   1st Quinn Hartley   T
2nd=  Emily Knowler    W   2nd Oliver Polaschek    H
2nd=  Skye Singer   W   3rd Jacob Mika   M
3rd Brianna Peterson   M          
                 
 Girls Under 15 years     Boys Under 15 years  
1st Rachael Boniface    W   1st Mac Stodart   H
2nd Emma Hewitt   H   2nd Adam Lincoln   W
3rd Katie Jukes   M   3rd Logan Dalgity   H
                 
                 
                 
Girls Under 16 years     Boys Under 16years  
1st Esther Ayoade   T   1st Finn Rogers   W
2nd Kate Ryan   W   2nd James Billows   M
3rd Katie Quinn   W   3rd Caleb Westbury   T
                 
                 
  b              
Girls Under 19.5 years     Boys Under 19.5 years  
1st Emma Ryan   W   1st Andrew Popham   T
2nd Andrea McDowell   M   2nd Liam Miller    W
3rd Laura Wallace  

Senior Campus Athletic Sports

Field Timetable

High Jump

   U19 Girls

   U15 Boys

   U16 Girls

   U14 Boys

   U15 Girls

   U19 Boys

   U14 Girls

   U16 Boys

Time

 9.00

 9.45

10.30

11.15

12.00

12.45

 1.30

 2.15

Javelin

U15 Girls

U19 Boys

U14 Girls

U16 Boys

U19 Girls

U15 Boys

U16 Girls

U14 Boys

Time

 9.00

 9.45

10.30

11.15

12.00

12.45

 1.30

 2.15

Long Jump

U19 Boys

U14 Girls

U16 Boys

U19 Girls

U15 Boys

U16 Girls

U14 Boys

U15 Girls

Time

 9.00

 9.45

10.30

11.15

12.00

12.45

 1.30

 2.15

Shotput

U16 Girls

U14 Boys

U15 Girls

U19 Boys

U14 Girls

U16 Boys

U19 Girls

U15 Boys

Time

 9.00

 9.45

10.30

11.15

12.00

12.45

 1.30

 2.15

Discus

U16 Boys

U19 Girls

U15 Boys

U16 Girls

U14 Boys

U15 Girls

U19 Boys

U14 Girls

Time

 9.00

 9.45

10.30

11.15

12.00

12.45

 1.30

 2.15

 

 

Track Timetable

3000m              9.15 – All Students

 

 

100m Heats     9.45

U14 Boys

U14 Girls

U15 Boys

U15 Girls

U16 Boys

U16 Girls

U19 Boys

U19 Girls

1500m Straight Finals 1.00

 

U14 & U15 Boys

U16 & U19 Boys

Girls – All ages

800m Straight Finals 10.45

U14 Boys

U14 Girls

U15 Boys

U15 Girls

U16 Boys

U16 Girls

U19 Boys

U19 Girls

400m Straight Finals 1.30

U19 Girls

U19 Boys

U16 Girls

U16 Boys

U15 Girls

U15 Boys

U14 Girls

U14 Boys

200m Straight Finals 11.30

Placing will be determined on times.  Heats will be seeded.

U14 Boys

U14 Girls

U15 Boys

U15 Girls

U16 Boys

U16 Girls

U19 Boys

U19 Girls

100m Finals 2.15

 

U14 Boys

U14 Girls

U15 Boys

U15 Girls

U16 Boys

U16 Girls

U19 Boys

U19 Girls